Ud Yapımında 38 yıllık deneyim

Cengiz Sarıkuş 1949 yılında Malatya’da doğmuş ve orta öğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimi için İstanbul’a gelerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Sanat Tarihi Bölümü bitirmiştir.

Malatya’da daha 11 yaşındayken saz yapımını öğrenmeye başlamıştır. Yaz tatillerinde bir saz atölyesinde çalışmıştır. Üniversite yıllarında tesadüfen tanıştığı Agop Ohanyan ile bir müddet çalışmış ve burada tambur ve ud yapımını öğrenmiştir. Daha sonra Kenan Şavklı ile beraber ud ve lavta üzerine uzun çalışmalar yapıp 1973 yılında İstanbul Aksaray’da ilk çalgı aleti yapım atölyesi ve dükkanını açmıştır.

 

Ud Yapımcısı Cengiz Ustadan Yeni İcatlar

Cengiz Sarıkuş birçok yeni saz da icat etmiştir. Avrupa lavtaları ile ilgilenmiş ve bu bilgisini ud yapımında kullanmıştır. Bilhassa ses tınıları ile çok ilgilenmiş ve ses fiziği üzerine çalışıp çok değişik sesler elde etmiştir. Üniversite yıllarında Türk İslam sanatlarında kullanılan süsleme sanatını inceleyip bu süslemeleri ürettiği sazlarda kullanmıştır. Bu uygulamalarında Osmanlı sanat geleneğine bağlı kalmıştır.

Ud yapımcısı Cengiz Sarıkuş, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Fransız, Fin, Alman ve İtalyan müzikologları tarafından sıkça ziyaret edilip yapıtları incelenmiştir. Ayrıca Londra Royal Collage üniversitesinin tasarım kurslarına katılmış, çalgı tasarımını incelemiştir. Birçok dergide hayatı ve eserleri basılmış yaptığı sazlar hakkında birçok makaleler yazılmıştır.

Cengiz Sarıkuş meslek hayatı boyunda birçok usta yetiştirmiştir. Bugün bu ustaların çoğu atölye sahibidirler. Kalfalarında biri Irak’ta çok ünlü olmuştur. Cengiz Sarıkuş atölyesinde oğlu Veysel Sarıkuş ile beraber ud ve diğer Türk Müziği sazlarını üretmeye devam etmektedir.

Cengiz Sarıkuş aynı zamanda hattat, sedefkâr, nahattat, tezhip, çini ve ebru ustasıdır. Cengiz Sarıkuş’un yaptığı sedefli sazlar Avrupa müzelerinde sergilenmektedir. Aynı zamanda Ermeni ud yapım ekolünün son temsilcisi olan bir Türk saz yapımcısıdır.

Gallery